Календар

Изявление от българските университетски украинисти

Време на събитието: 03.03.2022

Скъпи украински приятели!

 

Ние, преподавателите и студентите от профил „Украинистика“ в Софийския университет „Свети Климент Охридски“, изразяваме дълбоката си съпричастност с украинския народ в тежките дни на войната, която РФ поведе срещу Украйна.

Русия погази грубо принципите на международното право. Русия не признава правото на самоопределение на народите, не зачита суверенитета и териториалната цялост на държавите, приема агресията и войната като инструмент за влияние върху световната политика. Русия отказва правото на украинците на собствена история, на собствена държава и език, поругава националното и човешкото им достойнство. В съвременния свят няма място за имперски амбиции и налагане на чужда воля върху суверенна държава.

Ние решително осъждаме чудовищните военни действия, водени от РФ, които причиняват смърт, разруха и страдания на стотици хиляди хора и заплашват мира в целия свят. Днес, когато човечеството с ужас наблюдава престъпленията на руската армия в Украйна против мирното гражданско население, ние присъединяваме гласа си към гласа на световната общност, която осъжда тези варварски действия. Няма да мълчим! Вярваме, че цивилизованият свят ще намери разум и сили да поведе борба за усмиряването на побеснелия диктаторски режим в Русия, който потопи Украйна в кръв и разруха. Заедно с целия свят страдаме с украинските хора и се молим кървавото безумие да се прекрати миг по-скоро.

Ние, българските украинисти, с гордост разпространяваме украинското слово в България, за нас е чест да популяризираме украинската литература и култура, да ги изследваме като учени и със страст да развиваме украинско-българските отношения на всички нива. Ние  изучаваме и уважаваме украинските традиции и празници, четем и превеждаме украинска литература, слушаме и пеем украински песни, възхищаваме се на постиженията на украинските спортисти, гордеем се с украинския национален дух и почитаме украинските национални герои от старата и най-новата украинска история. Правили са го Любен Каравелов и Иван Шишманов преди повече от век, правим го сега вече 25 години и ще продължаваме да го правим, защото вярваме в Украйна и в украинския народ!

Вечна слава на героите, паднали за свободата и независимостта на родината си! Слава на Украйна!


---


Дорогі українські друзі!

 

Ми, викладачі і студенти україністики в Софійському університеті ім. Святого Климента Охридського, виражаємо свою глибоку солідарність з українським народом в тяжкі дні війни, що її розв’язала Російська Федерація проти України.

Росія грубо розтоптала принципи міжнародного права. Росія не визнає права на самовизначення народів, не поважає суверенітету і територіальної цілісності держав, сприймає агресію і війну як інструмент впливу на світову політику. Росія відмовляє українцям у праві на власну історію, на власну державу і мову, спаплюжує їхню національну та людську гідність. В сучасному світі немає місця для імперських амбіцій і нав’язання чужої волі суверенній державі.

Ми рішуче засуджуємо страхітливі бойові дії, які веде Російська Федерація. Вони несуть смерть, руйнування та страждання сотням тисячам людей і загрожують мир у всьому світі. Сьогодні, коли людство із жахом спостерігає за злочинами російської армії в Україні проти мирного цивільного населення, ми приєднуємо свій голос до голосу світової спільноти, яка засуджує ці варварські дії. Не будемо мовчати! Віримо, що цивілізований світ знайде розум і сили стати на боротьбу, щоб зупинити божевільний диктаторський режим в Росії, що втопив Україну в крові і руїнах. Весь світ, і ми разом з усім світом страждаємо разом з українськими людьми і молимось, щоб це криваве божевілля припинилося щонайшвидше.

Ми, болгарські україністи, з гордістю поширюємо українське слово в Болгарії, маємо честь популярізувати українську літературу та культуру, досліджувати їх як науковці та із запалом розвивати українсько-болгарські відносини на всіх рівнях. Ми вивчаємо та шануємо українські традиції та свята, читаємо та перекладаємо українську літературу, слухаємо та співаємо українські пісні, захоплюємося досягненнями українських спортсменів, пишаємося українським національним духом та вшановуємо українських національних героїв давньої та новітньої української історії. Робили це Любен Каравелов і Іван Шишманов 100 років тому і ми робимо це вже 25 років і будемо робити, бо віримо в Україну та в український народ!

Вічна слава героям, що впали за свободу й незалежність своєї Батьківщини! Слава Україні!